Przeciążenia sieci elektrycznej w domu

Czyli po co ci w domu skrzynka bezpieczników?

Ilość przeróżnego autoramentu urządzeń zasilanych energią elektryczną w naszych domostwach narasta w zawrotnym tempie. Sprawie nie dopomaga nawet fakt, iż te nowocześniejsze urządzenia zasilane prądem wykazują się większą oszczędnością i użytkują mniej energii elektrycznej. Jednak w przypadku gdybyśmy podłączyli do gniazdka jednorazowo nadto poważną ich liczbę i gdyby były to urządzenia biorące duże dozy elektryczności (piekarnik, pralka…) to może wybić nam bezpieczniki, zwłaszcza o ile tylko domowa instalacja elektryczna jest już przestarzała (przede wszystkim zaś gdy moc doprowadzanej do budynku elektryczności jest zbyt znikoma). Znaczy to niekwestionowanie o przesadnym obciążeniu instalacji elektrycznej, czego efektem jest rozłączenie dopływu prądu.

Skrzynka bezpieczników

elektryk naprawiający skrzynkę bezpiecznikówW każdym budynku mieszczą się skrzynki bezpieczników. Zamontowane w nich są bezpieczniki, jakie w mowie potocznej przezywa się też „korkami”. Ich misją jest ustrzeżenie instalacji elektrycznej w domu przed zaburzeniami (do jakich zaliczają się choćby skoki napięcia). Powodem wybicia „korków” jest głównie nadmiernie wydłużone oraz zbyt wielkie obciążenie licznika prądu, jaki musiał zdzierżyć zbyt wysokie jak na predyspozycje sieci wewnętrznej przeciążenie. Gdy taka sytuacja zaistnieje należy najpierw odłączyć od elektryczności te urządzenia, jakie pobierają najwięcej elektryczności oraz skierować się do pomieszczenia w jakim mieści się skrzynka bezpieczników, żeby znowu włączyć elektryczność. Najgorsze jest, że podobna sprawa wielokroć ma miejsce nocą (co jest pochodną faktu, że uruchamiamy podówczas większą liczbę urządzeń na prąd), stosowne więc jest by w sformułowanym położeniu w lokalu zawsze stała na podorędziu latarka lub chociażby świeczka, tak abyśmy potrafili trafić do stanowiska, gdzie znajduje się nasza skrzynka bezpieczników (https://www.ivecosklep.pl/pl/c/Bezpieczniki,skrzynki/122).

Postępowanie po wybiciu bezpieczników

Okoliczność kiedy wybija nam bezpieczniki może z jednej strony znamionować fakt, że po prostu podpięliśmy w tym samym momencie nadto dużą liczbę akcesoriów do prądu, więc natenczas starczy odseparować te, których nie musimy w wiadomym momencie użytkować, jednakże może ponadto znamionować jakąś nieokreślonego typu dysfunkcję w wewnętrznej sieci elektrycznej. Jeżeli do podobnych przypadków dochodzi regularnie nie istnieje inna opcja jak tylko poprosić elektryka o zbadanie stanu instalacji elektrycznej w lokalu, a także o stwierdzenie możliwych przesłanek awarii. Zupełnie nie można zajmować się tym samodzielnie, ponieważ powoduje to zagrożenie śmiercionośnego porażenia prądem elektrycznym.