dom z garażemPonieważ parę lat temu zmieniły się przepisy prawne, na zbudowanie garażu należy najpierw uzyskać odpowiednie pozwolenia. Jedynym wyjątkiem jest wiata garażowa, czyli konstrukcja bez ścian bocznych jedynie z zadaszeniem. Wiatę możemy postawić gdzie chcemy bez zezwolenia. Natomiast garaż w zależności od modelu w odległości 3 lub 4 metrów od granicy działki, ale o tym poniżej.

Jaki rodzaj budowli wybrać

Budowę możemy wykonać na dwa sposoby albo zamówić gotowy garaż z blachy falistej, który zostanie przywieziony nam na miejsce (koszt od 1000 do 8000 złotych). Dodatkowo taki garaż możemy ocieplić styropianem by był jeszcze skuteczniejszą ochroną dla auta lub narzędzi. Druga metoda to zbudowanie garażu murowanego. Musimy przygotować się na nieco podobne prace, jak przy budowaniu domu. Na początku wykonuje się wykop i inne prace ziemne, a następnie fundamenty i podłogę. Następnie otynkowanie, wykonanie ścian i podłogi, a także instalacja elektryczna. Ostatnim elementem jest brama garażowa, tu mamy wybór otwieranych ręcznie lub wersję z napędem elektrycznym.

Formalności

Według ustawy o prawie budowlanym z 1994 roku na budowę garażu wolnostojącego trzeba było uzyskać oddzielne pozwolenie. W 2015 roku prawo się zmieniło i wystarczy złożyć zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Przy czym powierzchnia garażu nie powinna przekraczać 35 m2 – powyżej tej wielkości musimy już uzyskać pozwolenie. Według nowych przepisów, garaż powinien być ulokowany co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien ani drzwi, lub co najmniej 4 m – jeżeli jest zwrócony ku granicy ścianą z otworem drzwiowym lub okiennym.

Podsumowanie

Oczywiście temat nie jest całkowicie wyczerpany. Nowoczesne domy budowane są już z garażami i w ten sposób problem rozwiązuje się już na etapie projektu. Jeśli jesteśmy majsterkowiczami możemy samemu wykonać garaż z drewna i odpowiednio go zabezpieczyć prze działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo zbudować w nim kanał i schowek na narzędzia itd.

Bez względu na co się zdecydujemy, zawsze warto zainwestować w budowę solidnej konstrukcji. W dzisiejszych czasach garaż jest ważny, gdyż chroni nasz dobytek, który ciężko trzymać w części mieszkalnej (narzędzia, kosiarka). Natomiast samochód, za który daliśmy sporą sumę pieniędzy grzech trzymać „pod chmurkę”, narażając go na korozję.