Słyszy się coraz częściej, że kolejne miasta w Polsce podejmują rozmaite kroki w celu ograniczenia problemu smogu, jaki występuje w wielu polskich miastach, wcale nie takich największych. Głównym powodem powstawania smogu w trakcie sezonu grzewczego jest oczywiście emisja dymu i pyłów z domowych kotłowni. Niestety w bardzo dużej liczbie polskich domów do tej pory wykorzystuje się kotły grzewcze starego typu, które emitują duże ilości szkodliwych substancji do atmosfery.

dom ze starym kominemWiadome jest, że nie każdy właściciel domu ma możliwość podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej, zakładając że w danym mieście taka w ogóle funkcjonuje. Również rury z gazem nie są doprowadzone w każde miejsce, problem dotyka w szczególności małe miejscowości i domy położone na uboczu, do których doprowadzenie rur z gazem byłoby nieopłacalne. Pod dyskusję podchodzi jeszcze sama opłacalność ogrzewania gazem. Nie powinno nas dziwić, że nie każdego na to stać, podobnie jak na ocieplenie domu by ogrzewanie gazem było opłacalne. Główne działania dotyczące walki ze smogiem skierowane są zatem na programy wymiany kotłów węglowych na nowsze.

Zakup najnowszego kotła C.O. piątej klasy wcale nie jest nic nie znaczącym wydatkiem. Kotły te są bardzo drogie, zatem możliwość dofinansowania zakupu takiego pieca przez gminę jest dużą ulgą dla wielu rodzin. Problem pojawia się kiedy chce się podłączyć taki kocioł w starszym domu, z równie starym kominem. Stare kominy dobrze zdawały egzamin z kotłami C.O. starego typu, ale w nowych kotłach piątej klasy temperatura spalin jest znacznie niższa, przez co w kanale kominowym pojawia się wilgoć. Powoduje to powstawanie zacieków w kominie, a czasem nawet na ścianach wewnętrznych budynku.

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji kiedy chce się zamontować nowoczesny kocioł do starego komina jest instalacja w kominie wkładu kominowego. Najlepsze pod tym względem są ceramiczne wkłady kominowe. Lecz by można było zamontować taki wkład w kominie potrzebne będzie wyfrezowanie komina. Frezowanie kominów robi się po to by zwiększyć średnicę otworu wewnątrz kanału kominowego (patrz: https://kominy-przybyla.pl/uslugi/frezowanie-kominow). Jest to niezbędne aby udało się wprowadzić do środka wkład kominowy. Z pewnością koszt wykonania takiego zabiegu może być sporo niższy niż rozbiórka komina i postawienie nowego, który byłby dostosowany do kotłów piątej klasy.

Proces frezowania komina polega na skrawaniu cegieł komina od środka. Można to zrobić dwoma sposobami, w zależności od tego w jakim stanie jest komin. Jednym ze sposobów frezowania kominów jest metoda polegająca na opuszczeniu do wnętrza komina specjalnej frezarki z przymocowanymi łańcuchami. Frezarka do kominów obraca się bardzo szybko, a wraz z nią łańcuchy, które odłupują kawałki cegły. Drugim sposobem jest wykorzystanie frezarki do kominów z diamentowym frezem. Otwór powstały w ten sposób będzie gładszy. Dodatkową korzyścią z frezowania komina jest pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z wnętrza kanału dymowego, jakie zebrały się tam przez lata eksploatacji.

Frezowanie kominów jest w 100% bezpieczne dla konstrukcji komina. Można wykonać frezowanie komina bez względu na jego pochylenie. Wszystko co zostanie odłupane podczas frezowania komina opada na dół i można wybrać cały gruz przez wyczystkę na dole komina. Tym sposobem można bezproblemowo poszerzyć średnicę komina do ⅓ grubości cegły. Potem można już bez problemu założyć ceramiczny wkład kominowy i podłączyć nowy kocioł.