Decydując się na budowę domu bierzemy pod lupę szereg czynników. Lokalizacja i cena to nie jedyne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Planując wybudowanie własnego domostwa musimy zacząć od wyboru działki.

Atrakcyjne działki budowlane powinny mieć dostęp do mediów, typu sieć kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa czy energetyczna. Tanie działki nie zawsze mają dostęp do takich sieci. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę czy stan prawny działki jest w porządku. W tym celu potrzebny jest numer księgi wieczystej lub aktu notarialnego. Ponadto należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania, dzięki czemu dowiemy się o przeznaczeniu działki, usytuowaniu i wielkości.

Działki budowlane mogą być bardzo drogie, dlatego niektórzy decydują się na zakup działki rolnej czy siedliska. Wówczas trzeba dokonać odrolnienia takiej działki. W tym przypadku należy dokładnie obliczyć koszty odrolnienia lub ewentualnego podłączenia mediów. Może się okazać, że tanie działki w ogólnym rozrachunku wcale nie wychodzą tanio.

Aby kupno działki było legalne, trzeba pamiętać o tym, że jedynie dokumenty przygotowane przez geodetę z uprawnieniami mają moc prawną. Geodeta dokonuje pomiarów, wytycza obiekty i przygotowuje mapę projektową.

Planując zakup przeprowadźmy badania geotechniczne. Zdarza się, że działki budowlane są usytuowane na podmokłym gruncie. Wówczas dochodzi koszt osuszania. Ponadto badania geotechniczne pozwolą zaprojektować fundamenty oraz zapobiec późniejszemu pękaniu ścian.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup działki budowlanej musimy się udać do notariusza. Przed podpisaniem umowy docelowej możemy podpisać umowę wstępną.

Tanie działki mogą być atrakcyjne dla nabywców, gdy dojazd do miasta nie jest utrudniony. Jeżeli mamy dzieci należy zorientować się, czy w pobliżu jest szkoła, przedszkole oraz placówka medyczna.

Rozsądne podejście do kupna działki może zapobiec rozczarowaniu w przyszłości i pozwoli uniknąć kłopotów.